Eldorado Plast

Strona główna » Jakie odpady stanowią największe zagrożenie dla środowiska?
sterta pojemników po farbie

Jakie odpady stanowią największe zagrożenie dla środowiska?

Zaśmiecenie naszej planety już od wielu lat jest głośnym problemem, z którym zaczynamy radzić sobie coraz lepiej. Różnego rodzaju kampanie informacyjne, uświadamianie ludzi, a także, co najważniejsze – powstawanie nowoczesnych przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem odpadów pozwala nam chociaż częściowo oczyścić Ziemię i ponownie wykorzystać uzyskane surowce.

Które rodzaje odpadów są najbardziej niebezpieczne dla środowiska?

Niektóre odpady, jak na przykład papier, nie jest bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego, ponieważ rozkłada się w bardzo krótkim czasie. Nie oznacza to oczywiście, że możemy wyrzucać go gdziekolwiek, jednak nawet jeżeli trafi on na ziemię, nie powoduje tak dużych zniszczeń, jak niektóre z substancji czy surowców. Obecnie możemy wyróżnić trzy grupy surowców, które najbardziej niszcząco wpływają na nasze środowisko:

  • Substancje chemiczne,
  • Metale ciężkie,
  • Tworzywa sztuczne.

Substancje chemiczne zawarte w różnego rodzaju kosmetykach, chemii domowej, lekach czy farbach stanowią większe zagrożenie dla środowiska, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Z tego tytułu powinniśmy wyrzucać je do specjalnie oznakowanych kontenerów. Nawet substancje, które wydają się nam niegroźne, mogą bardzo źle wpływać na faunę i florę. Drugim rodzajem odpadów są wszelkie elementy, zawierające metale ciężkie. Stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, wpływają także bardzo szkodliwie na środowisko i zwierzęta. Miedź, ołów, cynk, rtęć czy nikiel są metalami, które możemy znaleźć w różnego rodzaju sprzęcie elektronicznym. Jako że mogą one przenikać do środowiska, powinny zostać wyrzucone do kontenera z elektrośmieciami, bądź oddane do profesjonalnej utylizacji.

Kolejnym, niemniej groźnym rodzajem odpadów są tworzywa sztuczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak poważny problem stanowi zaśmiecenie środowiska przez ten surowiec. Na szczęście obecnie recykling plastiku staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, dzięki czemu, zamiast produkować jeszcze więcej tego surowca, zostaje on po prostu przetworzony i wykorzystany ponownie. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne coraz częściej decydują się na przekazanie odpadów z tworzyw sztucznych profesjonalnym firmom, które w odpowiedni sposób poddają go recyklingowi, dbając tym samym o nasze środowisko.