Eldorado Plast

Strona główna » Gdzie można wykorzystać regranulat tworzyw sztucznych?
regranulat tworzyw sztucznych

Gdzie można wykorzystać regranulat tworzyw sztucznych?

Recykling tworzyw sztucznych ma duże znaczenie dla ochrony środowiska. Niemniej równie korzystny okazuje się z ekonomicznego punktu widzenia. Produkcja nowych wyrobów z przetworzonych materiałów ogranicza liczbę odpadów, ale też wpływa na znaczne oszczędności przy wytwarzaniu nowych. W efekcie recyklingu tworzyw sztucznych uzyskuje się tzw. regranulat. Regranulat to materiał tańszy od pierwotnego tworzywa sztucznego, a mimo wszystko zachowujący jego określone właściwości. Do czego można go wykorzystać? Poniżej sprawdzamy, jakie zastosowanie może znaleźć.

Co można wytwarzać z regranulatu tworzyw sztucznych?

Tworzywa sztuczne można przetwarzać dwoma metodami – mechaniczną oraz chemiczną. Obie pozwalają wykorzystać surowiec do wytwarzania zarówno takich samych produktów, jak te, które zostały poddane recyklingowi, jak i innych, o nieco zmienionych właściwościach. Regranulację tworzyw sztucznych w Tychach oferuje firma Eldorado Plast. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach wytwarzanie identycznych produktów, jak te poddawane recyklingowi, jest możliwe. Niekiedy w procesie przetwarzana surowiec traci swoje pierwotne właściwości, przez co nie nadaje się do produkcji nowego, takiego samego wyrobu. Taki materiał nie jest jednak bezwartościowy. Okazuje się, że może zostać wykorzystany do produkcji zupełnie innego produktu.

Z regranulatu tworzyw sztucznych najczęściej produkuje się butelki i opakowania plastikowe. Wytwarza się z niego pojemniki wielokrotnego użytku, reklamówki czy też worki na śmieci. Regranulat dobrze sprawdza się też jako surowiec na plastikowe doniczki, wiadra czy skrzynki. Oprócz tego z  recyklingowanego tworzywa sztucznego o określonych właściwościach można też produkować części do maszyn i samochodów. Niekiedy surowiec znajduje również zastosowanie przy produkcji mebli. Regranulat może  być też wykorzystywany w produkcji odzieży. Przykładowo przetworzone plastikowe butelki mogą zostać użyte do produkcji włókien poliestrowych. Z tego materiału z kolei można wytwarzać bluzy, ubrania sportowe, odzież narciarską czy też pokrycia namiotów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *