Tworzywa sztuczne są jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców do produkcji różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku i innych elementów. Cechuje je wytrzymałość, lekkość, łatwość formowania i obrabiania, dzięki czemu znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży. Należy jednak pamiętać, że tworzywa sztuczne nie ulegają samoistnemu rozpadowi, przez co pojawił się problem z wytwarzaniem zbyt dużej ilości odpadów plastikowym. Rozwiązaniem tego problemu jest recykling.
W jaki sposób i w jakim celu tworzywa sztuczne poddaje się mieleniu?
Dzięki przetwarzaniu tworzyw sztuczne możliwe jest ograniczenie zaśmiecania środowiska i możliwość ponownego wykorzystania surowca. Jednym ze sposobów na ponowne przetworzenie tworzyw sztucznych jest ich mielenie, składające się z kilku etapów. Pierwszym krokiem podczas przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych jest ich dokładna segregacja. Tworzywa sztuczne są dosyć bogatą grupą surowców, dlatego też należy odpowiednio je pogrupować. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej segregacji zwiększa się jakość końcowego produktu, a także wydajność całego procesu.
Bardzo często tworzywa są poddawane dwukrotnej segregacji oraz czyszczeniu, dzięki któremu zanieczyszczenia nie przedostają się do końcowego produktu. Po przeprowadzonej segregacji i czyszczeniu odpady z tworzywa sztucznego trafiają do specjalistycznych maszyn, które zajmują się ich przetworzeniem. Podczas mielenia z tworzywa tworzą się tak zwane płatki, które można ponownie wykorzystać.
Wiele osób używa słów mielenie oraz regranulacja jako zamienniki, są to jednak dwa różne procesy, stosunkowo podobne do siebie. Proces mielenia kończy się po uzyskaniu płatków z tworzywa sztucznego, natomiast podczas regranulacji otrzymane płatki poddawane są dalszej obróbce, dzięki której powstaje granulat wykorzystywany do produkcji pojemników czy worków na odpady.
Mielenie pozwala na zmniejszenie objętości odpadów z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są łatwiejsze w przechowywaniu i bardziej poręczne w transporcie. Tego rodzaju procesami zajmują się wyłącznie profesjonalne firmy, posiadające odpowiedni sprzęt, a także ogrom wiedzy i doświadczenia związanego z recyklingiem tworzyw sztucznych.