Obecnie coraz więcej mówi się na temat ochrony środowiska oraz zwiększa się świadomość ludzi, jeżeli chodzi o ponowne wykorzystywanie surowców poprzez ich recykling. Tworzywa sztuczne są grupą składającą się z wielu różnych odmian tego materiału. Każdy z nich może charakteryzować się innymi właściwościami i parametrami. Z tego też powodu przetwarzanie tworzyw sztucznych nie przebiega tak samo dla każdej grupy tworzyw.
W jaki sposób powinno się segregować plastik przeznaczony do recyklingu?
Ze względu na to, że tworzywa sztuczne są naprawdę liczną grupą, która nie ulega zbyt szybko naturalnemu rozkładowi, bardzo ważne jest poddawanie ich procesowi recyklingu. Ma to ogromny wpływ na zmniejszenie zaśmiecenia Ziemi. Aby jednak każdy rodzaj plastiku mógł zostać poprawnie przetworzony, należy je odpowiednio posortować. Wyrzucając odpady z gospodarstwa domowego, należy pamiętać o wrzucaniu ich do odpowiednich kontenerów.
Na tworzywa sztuczne przeznaczony jest żółty kontener. Warto w miarę możliwości zgniatać plastikowe opakowania, dzięki czemu będą zajmować mniejszą powierzchnię. Do kosza na odpady plastikowe nie należy wrzucać opakowań po nawozach roślinnych, farbach, lakierach czy olejach samochodowych. Tego rodzaju odpady z tworzyw powinny trafiać do specjalnych punktów, podobnie jak plastikowe zabawki i klocki.
W przedsiębiorstwie zajmującym się recyklingiem tworzyw sztucznych tworzywa przechodzą kolejne sortowanie, pozwalające na oddzielenie poszczególnych rodzajów tworzyw sztucznych oraz usunięcie elementów silnie zabrudzonych, ponieważ mogłyby zakłócić kolejne procesy. Do sortowania tego typu wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia, które w oparciu o technologię są w stanie sklasyfikować dany element. Przedsiębiorstwo może także rozdzielać odpady ze względu na ich pochodzenie – wyróżnia się odpady komunalne oraz gospodarcze.