Segregacja odpadów ma duże znaczenie dla środowiska. Wrzucanie metalowych czy plastikowych śmieci do odpowiednio oznaczonego kontenera jest szansą na to, że zyskają one drugie życie. Recykling jest ważny w odniesieniu do wszystkich odpadów, ale szczególnie dużą wagę ma przetwarzanie tworzyw sztucznych, które rozkładają się przez setki lat. Wśród odpadów plastikowych blisko 500 lat na rozkład potrzebują m.in. butelki PET. W jaki sposób można je przetwarzać, by zużyty materiał wykorzystać ponownie? O tym, jak wygląda recykling butelek PET, piszemy poniżej.
Na czym polega recykling butelek PET?
Pierwszym etapem recyklingu butelek PET jest ich segregacja. Wstępna zaczyna się już w naszych domach, specjalistyczną prowadzą natomiast firmy zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów. W Tychach przetwarzanie odpadów plastikowych oferuje firma Eldorado Plast. Specjalistyczna selekcja dotyczy wyboru odpadów, które nadają się do przetworzenia. Następnie wyselekcjonowane produkty dzielone są kolorami, po czym następuje ich oczyszczenie z etykiet, kleju i nakrętek. Do segregacji wykorzystuje się specjalistyczne maszyny. Dalej odpady przekazuje się do rozdrobnienia. Rozdrabniarki zmniejszają objętość odpadów plastikowych do postaci drobnych wiórów.
Rozdrobniony plastik jest następnie ponownie oczyszczany. W takiej formie dalej może być przetwarzany na dwa sposoby – mechanicznie lub chemicznie. Mechaniczna metoda przetwarzania butelek PET polega na ich zmieleniu i wytworzeniu tzw. granulatu. Otrzymany granulat można ponownie wykorzystać do produkcji nowych wyrobów z tworzywa sztucznego. Metoda chemiczna z kolei wykorzystuje procesy chemiczne do rozkładu butelek PET na proste związki. W wyniku takiego procesu dochodzi do rozkładu polimerów na monomery, z których następnie otrzymuje się surowiec przeznaczony do produkcji różnych wyrobów plastikowych, nawet takich o nieco zmienionych właściwościach. Z przetworzonych w ten sposób butelek PET można nie tylko wyprodukować nowe opakowania, ale także np. odzież czy też meble.