W Polsce i na świecie coraz częściej mówi się o dbaniu o środowisko, a także ponownym wykorzystywaniu materiałów, które się do tego nadają. Dzięki temu można uniknąć zaśmiecenia planety oraz przeładowania śmietnisk, na których niektóre odpady spędzają setki lub nawet tysiące lat. Przetwarzając śmieci, można uzyskać surowiec do produkcji kolejnych elementów o równie wysokiej jakości, co pierwotne części.
Jakie firmy najczęściej wykorzystują granulat z odpadów plastikowych?
Jednym z materiałów najlepiej nadających się do recyklingu jest plastik. Po jego przetworzeniu powstaje granulat, który powszechnie wykorzystują różne firmy. Pierwszą z branż korzystającą z surowców powstających poprzez regranulację tworzyw sztucznych jest branża produkcyjna. Granulat o odpowiednich właściwościach świetnie sprawdza się do produkcji nowych opakowań plastikowych, butelek, a także folii czy worków na śmieci. Z granulatu tworzy się również powłoki zabezpieczające tekturę falistą.
Z tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi korzystają również producenci ubrań. Granulat z plastikowych butelek jest powszechnie wykorzystywanym materiałem do produkcji kurtek i bluz polarowych. Granulat z odpadów plastikowych znajduje zastosowanie również w przedsiębiorstwach produkujących meble ogrodowe, ogrodzenia oraz słupki drogowe. Granulat z plastiku wykorzystywany jest również przez firmy zajmujące się produkcją doniczek, wiaderek czy skrzynek na kwiaty.
Branża motoryzacyjna jest kolejną, która stosunkowo często korzysta z granulatu plastikowego, produkując z niego części samochodowe i elementy maszyn. Większość tych elementów znajdujących się na rynku zostało wyprodukowane z odzyskanego plastiku. Także namioty, śpiwory czy odzież narciarska może być produkowana z plastiku z recyklingu.