Obecnie wiele przedmiotów użytku codziennego wykonane jest z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Dzięki takim cechom jak wytrzymałość, lekkość oraz duże możliwości jeżeli chodzi o formowanie, znalazły zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Stosowanie tworzyw sztucznych wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów, które nieprzetworzone w odpowiedni sposób zanieczyszczają nasze środowisko. Dzięki rozwojowi technologii przetwórstwa odpadów obecnie większość z tworzyw sztucznych można poddać recyklingowi. Jednym z najbardziej zaawansowanych sposobów na przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych jest ich regranulacja.
Czym konkretnie jest regranulacja i w jaki sposób się ją wykonuje?
Zgodnie z definicją regranulacja jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie procesów recyklingu, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie zużytych surowców do ponownego wykorzystania. Regranulacja tworzyw sztucznych wykonywana jest profesjonalne firmy, posiadające odpowiednie doświadczenie i specjalistyczne urządzenia. Tworzywo sztuczne poddane regranulacji jest o wiele łatwiejsze w składowaniu i może być od razu wykorzystane do produkcji nowych przedmiotów czy elementów.
Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie odpadów poprzez ich posortowanie i oczyszczenie. Następnie tworzywo sztuczne zostaje przetworzone i zagęszczone do postaci granulatu. Aby mieć pewność, że granulat zachowuje najwyższą jakość, konieczne jest przeprowadzanie kontroli przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń. Pozwalają one na skanowanie, a także separację wymaganych frakcji, dzięki czemu produkt końcowy spełnia wszystkie obowiązujące go normy.
Cały proces regranulacji tworzywa sztucznego przebiega w sposób neutralny dla środowiska naturalnego. Dużą zaletą regranulacji jest to, że może jej być poddawany praktycznie każdy rodzaj tworzywa sztucznego. Zastosowanie tego sposobu recyklingu odpadów z tworzyw i wykorzystanie granulatu do tworzenia nowych elementów pozwala na obniżenie kosztów transportu i ułatwione dozowanie. Granulat posiada stabilne parametry, dzięki czemu stanowi wysokogatunkowy surowiec.